ŠPORTOVCI – ASTMATICI . AKO TO , ŽE SÚ NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH ?

ŠPORTOVCI – ASTMATICI . AKO TO , ŽE SÚ NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH ?

Nórsky piedestál v mužskom skiathlone spôsobil vlnu pomerne živých poznámok o tom, že náš Denis Spitsov prehral s tromi Nórmi, ktorí sú s najväčšou pravdepodobnosťou samozrejme astmatici . Túto tému, ktorá v posledných rokoch začala utíchať, znovu nastolila novina, že nórsky národný tím si vzal na ZOH 6 000 dávok liekov na liečbu astmy. „Match TV“ sa snaží zistiť, o čom je reč ,keď sa hovorí o nórskych, britských a holandských astmatikoch, takticky zabúdajúc , že sa nachádzajú aj medzi našimi /ruskými/ športovcami.

Čo je to astma?

Reč je o samostatnom type astmy, prvý krát izolovanom na západe a nazývaný cvičením-indukovaná astma/exercice -induced asthma/. Ustálený /zavedený/ preklad je „astma fyzickej námahy“. Toto nie je choroba, ktorá je diagnostikovaná v detstve. Problém má úplne iný charakter a je získaný už v dospelosti pri športovaní.
Presne povedané, toto vyžaduje buď vrodenú tendenciu k astmatickým prejavom, alebo ťažkým tréningovým podmienkam. Časovo sa to zhoduje. Problém sa môže prejaviť v rôznych športoch, ale najväčší počet prípadov zaznamenávajú lyžiari, biatlonisti a cyklisti. To je spôsobené tým, že dýchanie športovcov je veľmi intenzívne a častejšie vystavené chladnému a vlhkému vzduchu. Lyžiari a biatlonisti – pretože sú to zimné športy a cyklisti – pretože preteky sa môžu konať v chladnom jarnom a jesennom počasí. Alebo trasa môže prechádzať cez horské priesmyky nad 2000 metrov nad morom, kde je teplota nízka aj v lete.
Pri intenzívnom dýchaní nemá chladný vzduch čas na zahriatie v nosových dutinách a okamžite sa dostáva do priedušiek, čo spôsobuje kŕč. Hociktorý človek žijúci vo veľkom meste, kde je vzduch najčastejšie mierny,vyjdúc na ulicu sa môže aj pri teplote -15°C nadýchnuť plnou hruďou .Väčšina to nemôže urobiť a pokašlieva. A teraz si predstavte, že potrebujete dýchať toľko počas trvania pretekov alebo dvoch alebo troch hodín tréningu. To je dôvod, prečo kompenzovať dýchanie studeného vzduchu v tréningu používaním špeciálneho náhubka .
Zimní športovci majú termín „dierovanie pľúc“. Predtým to bolo aj u rýchlokorčuliarov,ktorí teraz prešli do krytých hál a tento jav je takmer neznámy. S ostrými zaťaženiami v chlade, so zvyšovaním tempa v stúpaniach , u lyžiarov a biatlonistov prechádza studený vzduch do pľúc a zmrazí celý dýchací systém. Šatňa po súťažiach sa podobá na tuberkulózny dom: každý ostro pokašľáva. To spravidla trvá niekoľko hodín. Pravidelné opakovanie podobných vecí v súťažiach a v tréningu spôsobuje vznik chronického problému.
Po niekoľkých rokoch kariéry v týchto športových disciplínach, niektorých športovcov pri takejto fyzickej záťaži trápi bronchytída ,úzke priedušnice, dýchanie sa stáva zložitejšie a účinnosť práce klesá. Mimo zaťaženia je všetko v poriadku, ľudia žijú úplne normálnym životom. O tomto type astmy je reč. Najčastejšie sa získava počas života , aj keď existujú prípady vrodených astmatických ochorení.

Ako sa určuje táto diagnóza ?

Osoba je umiestnená v podmienkach, kde musí vykonať záťaž. Môže to byť bežiaci pás, rotoped a tak ďalej. Pre zimných športovcov sa podmienky blížia ku skutočnosti a nútia pri tomto vdychovať studený vzduch. Ak sú zaznamenané spoľahlivé príznaky astmatických prejavov, je to ono. Upevňujú sa , povediac u prevažnej väčšiny ľudí, zvlášť keď budeme testovať starostlivo a hlavne so studeným vzduchom.

Prečo iba škandinávci?

No, prečo iba niektorí škandinávci. Takéto diagnózy sa určujú športovcom na celom svete. Napríklad v Británii sú stanovené futbalistovi Davidovi Beckhamovi (od detstva), ľahkej atlétke Paule Radcliff a cyklistovi Chrisovi Froomovi (v dospelosti). Bohužiaľ, máme ilúziu, že ruskí športovci nemajú takéto diagnózy a nepoužívajú zodpovedajúce vhodné lieky. Ale aj tak vyšetrovacia správa od právnika /komisie/McLarena však odhalila, že astmatici, ktorí majú povolenie na pomerne vysoké dávky liekov, sú tiež aj v ruskom tíme. Napríklad Alexander Legkov. Tu je skôr otázka, že cudzinci to neskrývajú, pretože vedia, že neporušujú dovolené pravidlá . A naši, aj keď sú tiež astmatici, napriek tomu sa snažíme túto skutočnosť propagovať. To je zvláštnosť našej národnej mentality.Ale nemôžete si nevšimnúť, že je oveľa jednoduchšie urobiť diagnózu v Škandinávii a vo všeobecnosti v Európe ako v Rusku. Preto naši športovci často radšej idú na astmatické testy na niektorú európsku kliniku.

Je to doping?

Po prvé, mnoho liekov na astmu nie je doping a nevyžaduje si povolenie, ak je dávka pod kontrolou. To znamená, že ich môže akýkoľvek športovec použiť kedykoľvek, jednoducho zakúpením v lekárni. Pri absolvovaní dopingovej kontroly musí iba v protokole špecifikovať, že používal tento liek a zaznamenal dávkovanie, to znamená, koľko pshikov/vdychov ?/ z inhalátora urobil za jeden deň.
Niektoré lieky v akejkoľvek dávke a hneď od začiatku užívania ,sú považované za doping. A na jeho použitie potrebujete rovnaké terapeutické povolenie, ktoré sa vyhotovuje iba vtedy, ak máte zodpovedajúcu diagnózu, potvrdenú dokumentmi.
Niektoré antiastmatické lieky vo vysokých dávkach poskytujú antikatabolický účinok, to znamená, že pomáhajú posilňovať svaly. K tomu účinku stačí, aby ste ich prijímali s pomocou inhalátorov. V prípade prechodu na tablety, to znamená ďalšie zvýšenie dávkovania, sa prejavia také účinky, ako je zvýšená telesná teplota a zrýchlenie lipolýzy,čo robí napríklad klenbuterol populárnym tukovým horákom. Ďalším vedľajším účinkom je silný tremor na rukách, ktorý vylučuje použitie takýchto liekov vo vysokých dávkach v biatlone: nebude možné strieľať. Najprv máme na pamäti salbutamol a klenbuterol, dva najpopulárnejšie antiastmatické lieky s dôrazom na ten prvý. Druhý je na liečbu astmy a v poslednej dobe sa tak často aktívne nepoužíva .
Prípad Martina Sundbyho a cyklistu Chrisa Frooma, obvinených z prekročenia povolenej dávky, ukazujú ,že aj športovci, ktorí majú oprávnenie užívať antiastmatické preparáty, môžu ľahko prekročiť hranice, len tým, že urobia niekoľko ďalších osobných inhalácií. Prečo ich robili? Jeden z ruských športovcov, ktorí majú oprávnenie používať salbutamol, sa autorovi /textu/ priznal, že táto vec je niečo ako závislosť a že je potrebné zvýšiť dávku a závislosť nie je fyziologického, ale psycho-emocionálneho charakteru. Zdá sa vám, že „vynechal“.Niečo nepovedal ?

Sú chorí ?

Všetci sme chorí. Každá profesia tvorí skupinu faktorov zdravotného rizika. U tých, ktorí sedia v kancelárii, sa rozvíja skolióza a obezita, pracovníci na stavenisku môžu mať problémy v dôsledku dýchania stavebného prachu ,u klenotníkov sa zhoršuje zrak, lekári sa niekedy nakazia od infikovaných pacientov. Astma fyzickej námahy je získaná choroba z povolania, ktorá je kompenzovaná lekárskymi prostiedkami. Nič viac . A Škandinávci nie sú vinní z toho, že ich lekári ľahšie ,rýchlejšie určujú diagnózu a začnú medikanóznu terapiu skôr ako my.
Znovu si spomínam: Ako sa ukázalo, medzi ruskými hviezdami sú aj astmatici a s potvrdenou diagnózou.Tiež stačí .

Autor :Sergey Lisin, 12.febr.2018
match.ru
Preklad :V.Michalech